• 1400/09/28 - 11:51
  • 20
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

دانستنی‌های دریافت کارت واکسن کرونا را بخوانید.

راهنمای دریافت کارت واکسن کرونا

راهنمای دریافت کارت واکسن کرونا

دانستنی‌های دریافت کارت واکسن کرونا را بخوانید.

به گزارش گروه وب‌گردی خبرگزاری صدا و سیما، افزایش آمار تزریق واکسن در جهان و کاهش آمار مبتلایان به ویروس کرونا سبب شده است که بسیاری از محدودیت‌های مسافرتی ناشی از کرونا با سخت‌گیری‌های کمتر انجام شود.

در حال حاضر، یکی از الزامات سفر به کشور‌های خارجی، تزریق واکسن کرونا و کارت واکسن داشتن است. در این مطلب به صورت کامل و تصویری توضیح داده شده است که چگونه می‌توانید کارت واکسن دیجیتال کرونا را تهیه کنید.

 

راهنمای دریافت کارت واکسن کرونا

 
الزام کارت واکسن کرونا برای سفر‌های خارجی 
 
تا ماه‌های گذشته، مهم‌ترین مدرکی که مسافران برای سفر‌های خود به آن نیاز داشتند، آزمایش منفی PCR بود، اما اکنون با گسترش واکسیناسیون، ارائه کارت واکسن دیجیتال به یک اصل مهم تبدیل شده است که پیش‌نیاز دریافت آن تزریق واکسن مورد تأیید کرونا است.
 
هر کشور، واکسن‌هایی را مورد تأیید خود قرار داده است. به‌طور کلی، واکسن‌های سینوفارم و آسترازنکا در بسیاری از کشور‌های خارجی مورد تأیید هستند و با تزریق آن‌ها و دریافت کارت واکسن هوشمند می‌توانید به سفر بروید.
 
هرچند هنوز کشور‌هایی هستند که بدون کارت واکسن بین‌المللی کرونا و فقط با آزمایش PCR اجازه ورود مسافران خارجی را می‌دهند. به‌ عنوان مثال، در شرایط جدید سفر به ترکیه، گردشگران خارجی که واکسن کرونا را تزریق نکرده باشند، فقط با ارائه آزمایش PCR منفی می‌توانند به این کشور سفر کنند.
 
البته شهروندان ایرانی برای سفر‌های خارجی خود، چه به کشور‌هایی که داشتن کارت واکسن کرونا را اجباری کرده‌اند، چه نکرده باشند، موظف به تزریق واکسن کرونا و دریافت کارت آن برای سفر خارجی خود هستند.
 
روش دریافت کارت واکسن کرونا برای سفر خارجی
 
پس از تزریق واکسن، به سامانه دریافت کارت واکسن کرونا به آدرس salamat.gov.ir مراجعه کنید و روی گزینه ثبتت‌نام واکسن دیجیتال انگلیسی کلیک کنید. سپس، شرایط آن در سایت سلامت را مطالعه کنید و جهت تأیید آن، روی گزینه متوجه شدم، کلیک کنید.
 
 
راهنمای دریافت کارت واکسن کرونا
 
نحوه دریافت کارت واکسن دیجیتال کرونا 
 
 
 
راهنمای دریافت کارت واکسن کرونا
 
سامانه دریافت کارت واکسن کرونا
 
پس از آن، صفحه‌ای مانند تصویر زیر برای شما باز خواهد شد که برای دریافت کارت واکسن کرونا باید اطلاعاتی، مانند شماره گذرنامه، شماره همراه، نام و کد ملی را وارد کنید. توجه داشته باشید افرادی که بیشتر از ۱۸ سن دارند، باید شماره تلفنی را وارد کنند که به نام خودشان ثبت شده باشد، در غیر این صورت باید همان شماره‌ای را وارد کنند که جهت تزریق واکسن کرونا ثبت کرده‌اند.
 
 
 
راهنمای دریافت کارت واکسن کرونا
 
فرم ثبت‌نام کارت واکسن دیجیتال کرونا
 
 
در نهایت، پس از ثبت اطلاعات، یک کد ۶ رقمی به شماره همراه شما ارسال و با وارد کردن آن، آدرس اینترنتی کارت واکسن کرونا فرستاده می‌شود.
 
در غیر این‌صورت، اگر با هرگونه خطا و مغایرت در اطلاعات (مانند تداخل تاریخ تزریق واکسن) روبرو شدید، به سایت salamat.gov.ir بروید و فرم گزارش خطا را تکمیل کنید. توصیه می‌شود حداقل ۲ هفته قبل از سفر خارجی، کارت واکسن کرونا را بگیرید.
 
 
راهنمای دریافت کارت واکسن کرونا
 
کارت واکسن کرونا برای سفر خارجی 
 
 
کارت کرونای دیجیتال فارسی 
 
حتی اگر قصد سفر‌های خارجی نیز نداشته باشید، بر اساس محدودیت‌های جدید احتمالا برای حضور در بعضی از اماکن خاص، مانند اماکن فرهنگی، موزه‌ها و باشگاه‌های ورزشی، به کارت واکسن دیجیتال فارسی نیاز خواهید داشت.
 
مراحل دریافت کارت کرونای دیجیتال فارسی، مانند انگلیسی، مراحل مشابه دارد، با این تفاوت که نیازی به وارد کردن شماره پاسپورت نخواهید داشت. در پایان، چنان‌چه مراحل آن را انجام دهید، لینکی برای شما پیامک می‌شود که شبیه به تصویر زیر است.
 
 
راهنمای دریافت کارت واکسن کرونا
 
 
 
کارت واکسن کسانی که خارج از کشور واکسن زده‌اند
 
تعدادی از ایرانیان در کشور‌های دیگر واکسن کرونا تزریق کرده‌اند و حالا با ایجاد سامانه کارت واکسن، این پرسش پیش می‌آید که اگر واکسن کرونا را خارج از کشور تزریق کرده‌ایم، چگونه می‌توانیم کارت واکسن دریافت کنیم؟
 
نگران نباشید! کسانی که در کشور‌های خارجی اقدام به تزریق واکسن کرونا کرده‌اند نیز می‌توانند به‌راحتی کارت واکسن دریافت کنند، فقط باید به معاونت بهداشت شهر خود بروند و با راستی‌آزمایی تزریق واکسن، کارت واکسن دیجیتال کرونا را دریافت کنند. مدارکی که باید هنگام مراجعه به معاونت بهداشت همراه داشته باشید، عبارت‌اند از:
 
کپی کارت ملی (پشت و رو)
 
کپی صفحه نخست گذرنامه
 
صفحه مهر ورود و خروج (مرتبط با سفر به کشور مربوطه)
 
کپی کارت واکسن خارجی
 
تکمیل اطلاعات فرم در محل
 
روبرو شدن با خطا در سامانه دریافت کارت واکسن کرونا
 
این امکان وجود دارد که برخی از اشخاص با وجود تزریق واکسن‌های مورد تأیید و دریافت کارت فیزیکی واکسن کرونا موفق به دریافت کارت واکسن دیجیتال نشوند؛ در این صورت، اشخاص باید در سریع‌ترین زمان ممکن به پایگاهی که در آن واکسن تزریق کرده‌اند، بروند و خطای خود را گزارش کنند.
 
البته اگر آن پایگاه واکسیناسیون، دیگر وجود نداشته باشد، آنها می‌توانند با رفتن به سایت salamat.gov.ir و ثبت گزارش خطا، مراحل دریافت کارت واکسن خود را طی کنند. در این شرایط، به همراه داشتن کارت فیزیکی کرونا الزامی است. 
 
پرسش‌های رایج درباره کارت واکسن کرونا
 
چه هنگام می‌توان کارت واکسن کرونا را دریافت کرد؟
 
پس از تزریق واکسن مجاز، افراد می‌توانند به صورت آنلاین (بر خط) کارت واکسن دیجیتال را دریافت کنند.
 
آیا دریافت کارت واکسن کرونا در ایران، اجباری است؟
 
کسانی که قصد سفر‌های خارجی دارند، باید دو هفته پیش از سفر خود، کارت واکسن را دریافت کنند.
 
آیا دریافت کارت واکسن دیجیتال، هزینه دارد؟
 
خیر. دریافت کارت واکسن کرونا رایگان است.
 
آیا با تزریق ۱ دُز از واکسن می‌توان کارت واکسن کرونا را دریافت کرد؟
 
بله، اما کارت صادر شده ناقص خواهد بود و تنها اطلاعات دُز نخست واکسن در آن نوشته می‌شود.
 
آیا اتباع خارجی که در ایران واکسن زده‌اند، می‌توانند کارت واکسن کرونا را دریافت کنند؟
 
در صورت تزریق واکسن با رفتن به سایت salamat.gov.ir و انتخاب گزینه دریافت کارت واکسن برای اتباع خارجی، این کار امکان‌پذیر است.
 
آیا روش دیگری برای دریافت کارت واکسن کرونا وجود دارد؟
 
خیر. تنها روش برای دریافت کارت واکسن کرونا رفتن به سایت salamat.gov.ir است.
 
سخن پایانی
 
مراحل دریافت کارت واکسن کرونا کمتر از ۷ دقیقه زمان می‌برد. دریافت این کارت، مانند واکسن کرونا رایگان است و همچنین برای افرادی که واکسن‌های متفرقه تزریق کرده باشند، صادر نخواهد شد.
  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 48897

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید